انواع لامپ در سیستم های روشنایی

لامپ در سیستم روشنایی به معنای منبعی است با قطعات الکتریکی و مکانیکی که انرژی الکتریکی را به روشنایی تقسیم می کند .
اولین لامپ رشته ای در قرن نوزدهم توسط ادیسون و جوزف سون اختراع شد و آهسته آهسته به جایگاه اول ابزار روشنایی تبدیل شد . هر چند که لامپ ها همگی منابع تغذیع تقریبا یکسان دارند اما طرزکار آنها متفاوت می باشد که در زیر گزارش جامعی از آنها یاد شده است .

لامپ های رشته ای

این لامپ ها در سال 1920 برای اولین بار در جهان عرضع شد . مردم از آن جهت با این لامپ ها آشنایی دارند که کاربرد زیادی طی دهه های اخیر برای آنها داشته .در لامپ های رشته ای هنگام عبور جریان از تنگستن نور و گرما تولید می شود . در محفظه این لامپ ها معمولا ترکیب خلا و نیتروژن وجود دارد . لامپ هایی چون gls ، candle و …
مکانیزم این لامپ ها بدین صورت است است که جریان به طور ناگهانی وارد رشته ای به نام فلورنت میشود که باعث گرم شدن و ایجاد نور می شود . اما مشکل کار اینجاست که کمتر از 25 درصد انرژی صرف نور می شود و مابقی به صورت گرما هدر می رود . و بازده روشنایی آنها حدود 15 لومن در وات است .

لامپ های فلورسنت فشرده

این لامپ ها ، لامپ های کم مصرفی هستند که می توانند با توان بالاتری و اتلاف بسیار کمتری نور تولید کنند.
از دیگر مزایای آنها می توان به طول عمر بیشتر ، بهبود کیفیت نور ، کاهش هزینه های مختلف و صرفه جویی در منابع آبی و برقی و … اشاره کرد .
این لامپ ها که در اواخر دهه ی 1890 توسط هیریت اختراع شد توسط ترکیب پیچیده فسفر کار می کنند و با دقت بیشتری می توان مکتنیزم آنها بدین صورت شرح داد که جریان الکتریکی چوک الکتریکی یا مغناطسی با عبور از گاز باعث می شود که گازها نور ماورابنفش تولید کنند و این نور با برخورد به فسفر و ترکیبات شیمیایی ایجاد نور سفید می نماید . لامپ های چشمک زن ( در هنگام خاموش بودن ) لامپ های با چوک الکترومغناطیسی می باشند . بهره نوری این لامپ ها حدودا 60 لومن بر وات است .

لامپ های هالوژن

لامپ های هالوژن اگرچه مصرف انرژی بالاتری نسبت لامپ های معمولی دارد اما با توجه به متمرکز بون آن در محیط هایی که به دقت نور بالا نیاز است استفاده می شود . با توجه به این که دمای حباب ممکن است تا 200 درجه بالا برود باید جنس حباب ازسیلیکای سیم کشی شده یا شیشه آلومینوسیلیکات باشد .
لامپ های متال هالید
لامپ های متال هالید از جمله لامپ های تخلیه با شدت بالا هستند که از نور زیادی بر خوردارند . این لامپ ها شامل یک لوله ی تخلیه یا لوله ای قوس دار ساخته شده از سرامیک ، کوارتز یا جیوه در داخل چراغ باشند.
این لامپ ها بخاطر پر نور بودن در چراغ راهنما ، سالن های ورزشی و … استفاده می شوند .

 

لامپ بخار جیوه

این نوع لامپ نیز از دسته ی لامپ های تخلیه با شدت بالاست و نور بالایی تولید می کند . این لامپ ها با استفاده از بخار جیوه و یک قوس الکتریکی تولید نور می کنند.
این لوله قوسی در دو انتها به کوارتز و داخل حباب بزرگتر قرار دارد که وظیفه حباب بیرونی حفاظت از حباب داخلی است . این لامپ ها نور سفید تولید می کنند و طول عمر نسبتا بالایی دارند . بهره ی نوری این لامپ ها حدود 65 لومن بر وات است .

لامپ های LED

این لامپ ها از آنجا که طول عمر بالایی دارند و از راندمان بالا برخوردار هستند امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند . مکانیزم این لامپ ها بدین صورت است که الکترون ها با سرعت در یک نیمه هادی حرکت می کنند و نور تولید می شود . این لامپ ها فاقد رشته هستند . لامپ های LED با توجه به کم مصرف بودن نسبت به لامپ های رشته ای و کارآمد تر بودن نسبت به لامپ های کم مصرف در انواع مصارف خانگی ، صنعتی ، زینتی و … کاربرد دارند . این لامپ ها از نظر تکنولوژی به سه دسته تقسیم می شوند :
1) لامپ های DIP
این لامپ ها که از اوایل دهه 1960 استفاده می شدند با عیب تک رنگی و بازدهی کم امروزه کمتر کاربرد دارند . البته در چراغ های راهنمایی و بیلبورد های تبلیغاتی سطح شهر هنوز مورد استفاده قرار می گیرند .
2) لامپ های SMD
واژه SMD مخفف کلمه Surface Mounted Device می باشد که نوعی تکنولوژی در صنعت الکترونیک می باشد که بدون ایجاد سوراخ می توان لحیم کاری انجام داد . این لامپ ها که راندمان و طول عمر بالایی دارند دارای دو یا چند پایه برای لحیم کاری به اضافه یک پد مخصوص برای انتقال حرارت هستند. معمولا جنس این پد از جنس مس با کیفیت است .
3) لامپ های COB
این لامپ ها جدیدترین تکنولوژی ساخت را دارا هستند و با توجه به بازدهی بالا و دارا بودن توان خازنی در جمع کردن انرژی بسیار در دوربین های عکاسی و تلفن همراه کاربرد دارند . تنها مشکل در این لامپ ها انتقال دما است که امروزه در لامپ های MCBO با استفاده از خمیر های سیلیکونی این مشکل نیز بر طرف شده است .

 

 

لامپ های مهتابی

لامپ های مهتابی لوله های تخلیه ی گاز هستند که با استفاده از فلورسانس تولید انرژی و روشنایی می کند. این لامپ ها هنوزهم در دفاتر کاری ، منازل و … بسیار کاربرد دارند در واقع می توان گفت که در این لامپ ها الکترونهایی که از الکترودهای گداخته لامپ خارج می‌شوند با اتمهای جیوه داخل لامپ برخورد کرده و باعث تشکیل نور می شوند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *