نمایشگر : یک دستگاه  نمایشگر یک دستگاه خروجی برای ارائه اطلاعات به فرم بصری یا لمسی (برای افراد نابینا)است .

 

تاریخچه نمایشگر ها

 • Cathode Ray tube) CRT)

در اواخر قرن نوزدهم درسال 1897 فیزیکدان ، مخترع و برنده جایزه نوبل ،Karl Ferdinand اولین CRT را ساخت .

Karl Ferdinand نام مردی است که در آغاز تاریخ نمایشگر است . اختراع CRT او شامل یک لوله خلا است که تصاویر را تولید میکند و تصاویر از برخورد پرتوهای الکترون به یک سطح فسفرسنت نمایش داده میشدند . این تکنولوژی بعدها پایه ای برای تلویزیون های اولیه و رایانه های مانیتور شد.

 • کشف الکترولومینسانس (Electroluminescence)

Electroluminescence یک پدیده طبیعی است که توسط پژوهشگر رادیو بریتانیایی Henry Joseph Round کشف شد . Electroluminescence کشف مهم در تاریخ نمایش است. بعدها این تکنولوژی صفحه نمایش پایه و اساس فناوری LED شد . در سال 1907 نیز Boris Rosing، دانشمند روسی، اولین کسی است که الگوهای هندسی خام را روی صفحه تلویزیون با استفاده از CRT انتقال می دهد. این سال تبدیل به یک سال بهتر برای تکنولوژی صفحه نمایش شد. فن آوری های کشف شده است که بعدا نقش مهمی در توسعه سایر تکنولوژی های صفحه نمایش بازی میکردند.

 • فیلم سه بعدی

در سال 1947 اولین تصویر متحرک در 3 بعد منتشر شد. این اتحاد جماهیر شوروی بود که فیلم Bwana شیطان را منتشر کرد و آن را نخستین فیلم سه بعدی در تاریخ نمایش داد . سالهای 1950 فیلم های سه بعدی بیشتری تولید شدند . بین سالهای 1952 و 1955 در مجموع 46 فیلم سه بعدی تولید شدکه این شامل فیلم معروف “خانه موم” است. حتی اگر تکنولوژی صفحه نمایش سه بعدی نیز انقلابی بود،  نیاز به توسعه بیشتری داشت .

 • اولین تلویزیون رنگی

تقریبا همزمان با اختراع صفحه نمایش منحنی، تلویزیون رنگی به زندگی ادامه داد . این در اوایل دههی 50 قرن گذشته بود که تلویزیون شروع به ترکیب رنگ کرد. برای تلویزیون هر دو رنگ luminance و colorinance گنجانیده شده است . در طول سال های اولیه تلویزیون رنگی، رنگ بسته به تجهیزات بینندگان تغییر می کند. تلویزیون ها از مدل به مدل متفاوت بود همچنین کیفیت تصویر رنگ متفاوت است .

 • اختراع LED

در سال 1961 یکی از مهمترین فن آوری های صفحه نمایش در تاریخ نمایش متولد شد.biard Robertو Gary Pittman یک چراغ مادون قرمز (دیود نوری) را ثبت کردند. این اولین LED برای Texas Instruments است . بهرحال اولین LED برای چشم انسان قابل مشاهده نبود. یک سال بعد Nick Holonyack نخستین LED را طراحی می کند که در واقع برای چشم انسان قابل مشاهده است. این همان کسی است که به عنوان “پدر LED ها” شناخته می شود.

 • اختراع LCD و پلاسما

تنها چند سال پس از اختراع LED، دو تکنولوژی دیگر نمایشگر نمایان میشود . در سال 1964، اولین LCD (liquid crystal display) و صفحه نمایش پلاسمای اول ساخته شد. تکنولوژی صفحه نمایش ال سی دی چیزی است که تلویزیون صفحه تخت را ممکن می سازد . James Fergason مخترع آمریکایی، تحقیقات بیشتری در مورد LCD انجام داده و اولین ساعت مدرن LCD را در سال 1972 ارائه می دهد. اما تلویزیون های پلاسما به راحتی به عنوان صفحه نمایش ال سی دی پذیرفته نمی شوند . موفقیت پلاسما باید تا چندین سال بعد از ورود فناوری های دیجیتال صبر کند.

اوایل دهه 60 به عنوان یک زمان تغییر در زندگی در تاریخ نمایش با اختراع LED، LCD و پلاسما کاهش یافته است. سه تکنولوژی که برای فناوری های نمایش در آینده اثرگذار خواهد بود .

 • فن آوری صفحه لمسی

صفحه نمایش لمسی و تکنولوژی صفحه نمایش همیشه ارتباط نزدیکی داشتند . این ارتباط تکنولوژیکی به اختراع فناوری صفحه لمسی بازمی گردد . بازگشت به سال 1965 هنگامی کهE.A. Johnson  اولین لمسی صفحه نمایش در جهان را توسعه می دهد. برای کنترل ترافیک، برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفت، اما از سال 1995، نوآوری ها در دستگاه های خودپرداز و کیوسک های مبتنی بر تکنولوژی لمسی توسعه یافت . این همه شروع یک پیوند بزرگ بین صفحه نمایش و صفحه نمایش لمسی است.

 • آغاز IMAX

IMAX در کانادا زمانی که فیلمسازان تیم مونترال برای ساخت یک فیلم چند صفحه ای کار میکردند، تاسیس شد . این اولین تجربه فیلم بزرگ روی صفحه است. این تجربه IMAX با همگام سازی همزمان نه پروژکتور فیلم در یک زمان متوجه میشود.

 • تولد HDTV

پس از بازی های المپیک 1964 در توکیو، شرکت پخش تلویزیونی ژاپن (NHK) با تلویزیون های با کیفیت بالا شروع به آزمایش می کند. یک دهه بعد – در سال 1974 – پاناسونیک یک نمونه اولیه تلویزیونی را طراحی می کند که می تواند 1125 خط پیکسل را نمایش دهد . یک نوآوری انقلابی است که در آن زمان 2.5 برابر تعریف استاندارد گردید . این یکی از اولین مراحل در تاریخ نمایش به تلویزیون HD و تصاویر با کیفیت بالا بود.

 • تلویزیون بزرگ مقیاس

در دو دهه گذشته تلویزیون های مصرفی قرن گذشته بزرگتر شده است . ساختن این تلویزیون های بزرگتر به این معنی است که آنها در اتاق نشیمن مصرف کنندگان، فضای بسیار زیادی را در بر می گیرند . تا سال 2005، زمانی که فن آوری های نمایش داده شده مانند پردازش نور دیجیتال (DLP)، کریستال مایع روی سیلیکون (LCoS) و نسخه های پیشرفته فن آوری صفحه نمایش پلاسما و ال سی دی برای رزولیشن بالاتر بکار گرفته شد.

 

 • تهاجم صفحه نمایش لمسی

یکی دیگر از پیشرفت های بزرگ در دهه های 1980 و 90، تصویب تکنولوژی صفحه نمایش لمسی در محصولات مصرفی است. IBM، Microsoft، Apple، HP و Atari یکی از بزرگترین شرکت های فن آوری هستند که فناوری صفحه لمسی را در جریان اصلی قرار داده است . در سال 1992 IBM اولین گوشی را با یک صفحه لمسی ارائه می دهد. شرکتی که بعدا توسط اپل خریداری شده و یک سری محصولات تکنولوژی صفحه نمایش چند لمسی را در سال 1998 تولید می کند.

 • اولین کامپیوتر MacIntosh

در سال 1984 اولین مک در بازار مصرف عرضه شد . این صفحه نمایش یک صفحه نمایش 512 × 342 پیکسل تک صفحه ای 9 اینچی بود . در آن زمان پیشرفت فوق العاده ای در تکنولوژی صفحه نمایش بود، اما اگر شما آن را با مک امروز با رتینا 5K و صفحه نمایش 5120 در 2880 پیکسل مقایسه کنید، می توانید ببینید که چه تحولاتی طی سال ها اتفاق افتاده است . صفحه نمايشي که امروزه Mac استفاده مي کند حدود 8400٪ بهتر از صفحه اول است.

 • ظهور OLED

OLED (دیود نوردهی آلی) نخستین نور روز را در سال 1987 میبیند. دو متخصص شیمیایی و محققان از Eastman  W.Tang وSteven Van Slyke  مخترع اصلی تکنولوژی صفحه نمایش OLED هستند.

اختراع OLED در سال 1987 یک زمان مهم در تاریخ نمایش است.

 • بزرگترین LED جهان

آزمایش با تکنولوژی صفحه نمایش LED همچنان ادامه دارد . تجربه خیابان Fremont Street دارای نمایشگر LED با رزولوشن 1500 فوت و 90 فوت است که کاربران را به تجربه جدیدی می رساند .

 • LCD از پلاسما عبور می کند

برای مدت زمان طولانی صفحه نمایش پلاسما محبوب تر از صفحه نمایش ال سی دی بود. اما در سال 2007 این نقش ها تغییر کرد. اندازه بزرگ و هزینه پایین صفحه نمایش ال سی دی در مقایسه با یک صفحه نمایش پلاسما، مزایای زیادی را به همراه داشت . در عین حال فناوری های LED هر روز بهبود می یابند. تلویزیون های LCD با نور پس زمینه LED  رایجتر میشوند. همین امر برای فن آوری OLED نیز کاربرد دارد. OLED در حال حاضر به صفحه نمایش اجازه می دهد تا بدون نور پشت زمینه کار کند.

 

 • نماد شبکیه چشم

صفحه نمایش Retina یک اصطلاح نمایشی است که به طور انحصاری با iPads، iPods، Macs و MacBooks ساخته شده توسط اپل است. شبکیه چشم به این معنی است که چشم انسان قادر به دیدن هر پیکسل روی صفحه نیست. کیفیت و رزولوشن صفحه نمایش عالی است.

 • صفحه نمایش لمسی استاندارد است

در سال 2007 اولین آیفون با صفحه نمایش لمسی نصب شد. اگر چه هنوز بحث هایی وجود دارد مبنی بر اینکه شرکت فناوری اولین تلفن لمسی را ساخت. در هر صورت، صفحه نمایش لمسی به استاندارد صنعت برای دستگاه های تلفن همراه تبدیل شده است. امروزه ما حتی نمی پرسیم که آیا گوشی دارای صفحه لمسی است یا خیر.

 • AMOLED

AMOLED برای مادون قرمز فعال است. این یک تکنولوژی صفحه نمایش است که وضوح صفحه نمایش و کیفیت صفحه نمایش OLED را افزایش می دهد . امروزه Super AMOLED، HD Super AMOLED، Super AMOLED Advanced و نسخه های بیشتری از AMOLED وجود دارد. این برچسب ها به طور کلی بر اساس شرایط بازاریابی شرکت های فن آوری برای استفاده از این تکنولوژی صفحه نمایش متفاوت است.

 • تکنولوژِی اصلی نمایش 3D

3D اکنون عادی تر از قبل است. این یک ویژگی بسیار محبوب در سینما است و ما حتی می توانیم فیلم های3D را در خانه تماشا کنیم. محبوبیت آن به لطف فن آوری های پیشرفته مانند عینک  3Dبا صفحه باتری و تکنولوژی 3D است که عینک نیاز ندارد.

 

 

 

انواع نمایشگرها

فن آوری های صفحه نمایش های 2 بعدی کامل شامل موارد زیر است:

 • Cathode ray tube display) CRT)

لوله کيسه اي (CRT) يک لوله خلاء است که حاوي يک يا چند اسلحه الكترون و يك صفحه فسفرسنت است و براي نمايش تصاوير استفاده مي شود. برای ایجاد تصاویر، این مولکولها، تسریع کرده و پرتوهای الکترونی را بر روی صفحه نمایش می دهد. تصاویر ممکن است شکل موج الکتریکی (اسیلوسکوپ)، تصاویر (تلویزیون، مانیتور کامپیوتر)، اهداف رادار یا سایر پدیده ها را نشان دهند. CRT ها نیز به عنوان دستگاه های حافظه مورد استفاده قرار گرفته اند و در این صورت نور مرئی که از مواد فلورسنت منتشر می شود (در صورت وجود) به طور معناداری برای یک ناظر بصری وجود ندارد (هرچند الگوی قابل مشاهده در چهره لوله می تواند به طور متناهی داده های ذخیره شده را نشان دهد )

 • Light-emitting diode display) LED)

یک صفحه نمایش LED یک صفحه نمایش تخت است که از یک آرایه از دیودهای نور به عنوان پیکسل برای یک صفحه نمایش ویدئویی استفاده می کند. روشنایی آنها اجازه می دهد تا آنها را در خارج از منزل استفاده کنند، جایی که در خورشید برای نشانه ها و تابلوهای تبلیغاتی قابل مشاهده هستند، و در سال های اخیر نیز معمولا در نشانه های مقصد در وسایل نقلیه عمومی و همچنین علائم متغیر پیام در بزرگراه ها استفاده می شود. صفحه نمایش LED قادر برای نورپردازی صحنه یا سایر مقاصد تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 • Electroluminescent display) ELD)

نمایش الکترولیومسنت (ELDs) یک نوع صفحه نمایش صفحه تخت است که بطور ساندویچی، یک لایه مواد الکترولیومینسانس مانند GaAs بین دو لایه هادی ایجاد می شود. هنگامی که جریان انتشار می یابد، لایه ماده تابش را به شکل نور مرئی منتشر می کند. الکترولیومینسانس (EL) یک پدیده نوری و الکتریکی است که در آن یک ماده نور را در پاسخ به جریان الکتریکی که از طریق آن عبور می کند یا به یک میدان الکتریکی قوی تبدیل می کند، نور می دهد.

 • Plasma display panel) PDP)

پانل صفحه نمایش پلاسما (PDP) یک نوع صفحه نمایش تخت است که از سلول های کوچک حاوی پلاسما استفاده می کند. گاز یونیزه که به میدان های الکتریکی پاسخ می دهد.

 • Liquid crystal display) LCD)

یک صفحه نمایش مایع کریستال (ال سی دی) یک صفحه نمایش تخت یا دیگر دستگاه نوری الکترونیکی مدولاسیون است که از خواص نور کوانتومی مایع استفاده می کند. تصاویر دلخواه از تعداد زیادی پیکسل کوچک تشکیل شده اند، در حالی که نمایش های دیگر دارای عناصر بزرگترهستند . LCD ها در طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی از جمله تلویزیون های ال سی دی، مانیتورهای رایانه ای، پانل های ابزار، نمایشگاه های کابین خلبان هواپیما و نشانه های داخلی و خارجی استفاده می شود. صفحه نمایش LCD های کوچک در دستگاه های قابل حمل مصرف کننده مانند دوربین های دیجیتال، ساعت، ماشین حساب ها و تلفن های همراه، از جمله گوشی های هوشمند رایج است. صفحه نمایش ال سی دی نیز در محصولات الکترونیک مصرفی مانند پخش دی وی دی، دستگاه های بازی و ساعت ها استفاده می شود .

 • High-performance Addressing)  HPA)

یک تکنولوژی نمایشگر LCD مجهز به ماتریس معمولی است که معمولا در رایانه های قابل حمل یافت می شود. نسخه های HPA توسط هیتاچی و شارپ توسعه داده شده است، تا 16 میلیون رنگ نمایش داده می شود. با این حالHPA از یک تکنیک به نام چند خطی استفاده می کند که در آن سیگنال ویدئوی ورودی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و تصویر با فرکانس تا حد امکان تجدید و تقویت می شود.

 • Organic light processing display) OLED)

یک دیود نور آلی (OLED) یک (LED) است که در آن لایه الکترولومینسانس انتشاری، یک فیلم از ترکیب آلی است که نور را در پاسخ به جریان الکتریکی منتشر می کند. این لایه آلی بین دو الکترود واقع شده است. به طور معمول، حداقل یکی از این الکترودها شفاف است. OLED ها برای ایجاد صفحه نمایش دیجیتال در دستگاه هایی نظیر صفحه نمایش تلویزیون، مانیتور کامپیوتر، سیستم های قابل حمل مانند گوشی های هوشمند، کنسول های دستی و PDA استفاده می شود.

 • Digital light processing display)  DLP)

پردازش نور دیجیتال (DLP) یک دستگاه نمایشگر مبتنی بر تکنولوژی نوری میکرو الکترومکانیکی است که از دستگاه micromirror دیجیتال استفاده می کند. این در ابتدا در سال 1987 توسط  Hornbeck  Larryاز Texas Instruments توسعه داده شد. اولین پروژکتور مبتنی بر DLP توسط Digital Projection Ltd در سال 1997 معرفی شد. پروژکتورهای دیجیتال و Texas Instruments هر دو در سال 1998 برای پروژکتور DLP جایزه امی را دریافت کردند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *