تولید خودرو های هیبریدی در سال های اخیر با رشد بی نظیری مواجه شده است . خودروهایی با قابلیت مصرف سوخت بسیار کمتر و استفاده از دو موتور به جای یک موتور . این سری از خودرو ها شامل دو موتور الکتریکی و بنزینی هستند که کمک شایانی به کمتر شدن مصرف سوخت می کنند .

انواع خودرو های هیبریدی

خودروهای هیبریدی

خودرو هایی نظیر تویوتا پریوس ، هوندا اینسایت و … را میتوان در زمره این گروه از ماشین ها قرار داد . لازم به ذکر است که شارژ ماشین های هیبریدی همانند ماشین های معمولیست و راننده باید همواره آماده پر کردن باک بنزین خود باشد .

خودرو های پلاگ این هیبریدی

این دسته از خودرو ها که با نام دیگر خودرو های اتصالی نیز شناخته می شوند بدین صورت است که این گروه از خودرو ها با شارژ یک باتری الکتریکی شروع به کار می کنند و این باتری انرژی مورد نیاز برای حرکت ماشین را تامین می کند برای این گروه از ماشین ها می توان به خودرو شورولت ولت اشاره کرد  .

در این گروه از خودرو های هیبریدی ، بیشتر تاکید بر روی استفاده از انرژی الکتریکی است تا سوخت فسیلی . بدین منظور که در این خودرو ها بعد از اتمام انرژی الکتریکی ذخیره شده در باتری خودرو ، ماشین شروع به استفاده از سوخت فسیلی می کند و در هنگام استفاده از سوخت فسیلی ، موتور بنزینی در نقش یک ژنراتور ظاهر شده و باتری الکتریکی ماشین را برای دفعات بعدی شارژ می کند .

خودرو های تمام الکتریکی   

همان طور که از اسم این گروه از خودرو ها پیداست ، در این گروه از خودرو ها هیچ موتور بنزینی تعبیه نشده است و تنها مولد و حرکت دهنده خودرو یک باتری الکتریکی است . ماشین های نیسان لیف و تسلا مدل اس را می توان در این گروه از خودرو ها قرار داد .

با توجه به این که در این خودرو ها هیچ موتور سوختی وجود ندارد پس این گروه از ماشین ها برای تامین انرژی الکتریکی خود برای حرکت ، نمی تواند از هیچ گونه سوخت فسیلی و ژنراتوری کمک بگیرد و نحوه شارژ این ماشین ها با دیگر خودرو های هیبریدی تفاوتی اساسی دارد .

خریداران این گونه از ماشین ها ، می توانند با استفاده از ایستگاه های ایجاد شده – در محیط هایی همانند پمپ های بنزین ماشین های بنزینی – به شارژ خودروی خود اقدام کنند . همچنین خریداران این سری از ماشین ها می توانند در کنار منزل خود اقدام به نصب ایستگاه های مخصوص کنند تا عملیات شارژ خودرویشان را به راحتی انجام دهند .

خودرو های تماما الکتریکی می توانند حدودا 250 کیلومتر را با یک بار شارژ کامل شدن طی کند .

نحوه شارژ خودرو های هیبریدی

نحوه شارژ سه خودرو هیبریدی معرفی شده در بالا تفاوت هایی با یکدیگر دارند و هر سه مدل معرفی شده سطح شارژ باتری های متفاوتی نسبت به هم دارند .

نحوه شارژ خودرو های هیبریدی عادی با یک پریز برق با سه شاخه انجام می شود و بدلیل ظرفیت زیاد باتری این ماشین ها و استفاده از شارژر 120 ولتی ، شارژ این خودرو ها حدودا 20 ساعت به طول خواهد انجامید .

خودرو های گروه دوم که با نام پلاگ این شناخته می شوند ، از شارژری با سطح ولتاژ بالاتر استفاده می کند . یک شارژر 240 ولتی مسئولیت شارژ باتری الکتریکی این خودرو ها را بر عهده دارد و می تواند موتور الکتریکی این خودرو ها را در مدت 8 الی 12 ساعت پر کند .

ماشین ها تماما الکتریکی بدلیل وجود نداشتن موتور بنزینی در آن و مصرف انرژی الکتریکی ، نیاز مبرمی به شارژ شدن در مدت زمان بسیار کمتری دارد . بدین منظور این سری از خودرو ها از شارژر های 480 ولتی بهره می برد و می تواند 80 درصد ظرفیت باتری این گروه از خودرو ها را در مدت زمان 30 دقیقه شارژ کند .

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *